In 2017 we first tried to use Toray T800 carbon fiber material and to improve the production process, the strength of AM rims increased more than 10% when the weight kept same. In order to maintain the continuous improvement in the performance of AM (All Mountain) carbon mountain rims, we redesigned three models of 27.5 inch AM-level rims in the year of 2020. The new models are NXT27XM33, NXT27XM36 and NXT27XM41, which can be used for AM and Enduro riding. The inner width is specially designed to 27mm, 30mm and 35mm, which mountain riders mostly prefer. They can be fully adapted to the current popular AM-or Enduro level tires in size 2.2"-3.2". With the premium layer-up system applied, rims get lighter in weight and stronger in performance. The positive stiffness test on all the XM series has reached more than 110J (Flat Hammer, no tire).
Mountain Bicycle Carbon Rim Profile Drawing NXT27XM41
The tire size for this model of rim is recommended at 2.2" ~ 3.2". The tire pressure is recommended at 19 ~ 34psi.
What's in the Box
Carbon Rim(s)
Documentation
Learn more
What is the difference between weaves UD, 3K and 12K?
What is Free Coating Manufacturing (FCM) process?
What is the Difference between Ultralight, Premium and Standard Edition?
What is ERD (Effective Rim Diameter)?
How much spoke tension should I use?
基本信息
  • 型 号: NXT27XM41
  • 材 质: Toray T800 + T700 碳纤维
  • 类 型: 开口圈 / 直边
  • 发布时间: 2020年6月
  • 质 保: 3年
尺 寸
  • 尺 寸: 27.5" / 650B
  • 辐条孔角度: ± 6°
  • BSD: 584mm
  • ERD: 543mm
  • 外 宽: 41.4mm
  • 辐条孔直径: 4.5mm
  • 内 宽: 35mm
  • 截面高度: 30mm
  • 气嘴孔直径: 6.5mm(法式)
  • 重 量: 400g (AM) / 440g (加重)
  • 装配孔直径: 7.5mm
  • 孔 数: 28, 32
使用建议
  • 外胎尺寸: 2.2" ~ 3.2"
  • 最大辐条张力: 100 ~ 130kgf
  • 最大系统重量: 145Kg (All Mountain) / 134Kg (Enduro)
  • 最大胎压: 19 ~ 34psi
外 观
  • 纹 路: UD / 3K / 12K
  • 涂 装: 免涂装 / 哑光 / 亮光
适用范围
真空兼容与否
  • 真空兼容: 是的
写评论
    差           好
NXT27XM41 【优质款 AM/Enduro】27.5" 碳纤维对称山地车圈 41.4mm 400g 【优质款 AM/Enduro】27.5" 碳纤维对称山地车圈 41.4mm 400g
Introduction